CZ - Přeshraniční vzdělávání žáků technických oborů
PL - Transgraniczne kształcenie uczniów specjalności technicznych
  • O projektu
  • CZ – VOŠ a SPŠ Jičín
  • PL – ZSB-E Świdnica
  polski

Zahajovací konference Svídnice 18.10.2018

Česky Říj 22, 2018

Jičínská průmyslovka spolupracuje se školou z polské Svídnice

V polské Svídnici proběhla slavnostní zahajovací konference projektu Přeshraniční vzdělávání žáků technických oborů, který je součástí dotačního programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko. Partnerem Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy Jičín je polská Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych ze Svídnice a celková dotace projektu činí více než 2 mil. korun.

Cílem projektu je realizovat společné vzdělávání žáků na obou stranách hranice v sídle partnerů, spolupráce mezi školou a firmami z obou regionů. Náplň vzdělávání se zaměřuje na získání odborných dovedností v oblasti řešení inteligentních domů (stavební část, automatizované řízení, bezdrátová komunikace, využití programovatelných automatů a obnovitelné zdroje energie).

Po slavnostním zahájení projektu ředitelkou polské školy paní Krystynou Kowalonek vystoupilo několik hostů z polské, ale i české strany. Královéhradecký kraj představila náměstkyně hejtmana pro oblast školství paní Mgr. Martina Berdychová a vedoucí odboru školství paní PaedDr. Markéta Stuchlíková. Paní Berdychová popřála spolupráci mezi školami, ale i projektu mnoho úspěchů a těší se na výsledné navržené řešení inteligentního domu.

Za město Jičín na konferenci vystoupil zastupitel pan  PhDr. Josef Novotný, který vyzdvihl význam navazování spolupráce mezi městy a institucemi na mezinárodní úrovni. Jičín je partnerským městem polské Svídnice a spolupráce škol ještě více tento vztah upevňuje.

Na konferenci se představily polské firmy a instituce, které budou na projektu spolupracovat. Mezi jinými to jsou společnosti SONEL s.a. výrobce měřicích přístrojů pro elektrické rozvody a telekomunikační sektor. Dále potom zástupce Centra technologii energetycznych, které se zabývá výzkumem fotovoltaických panelů a technologiemi pasivních domů.

Byly také představeny společnosti z české strany. Na projektu bude spolupracovat jičínská firma MICRORISC s.r.o., dále potom ENGIE Services a.s. – pobočka Jičín, ABB Jablonec nad Nisou.

Studenti z obou škol představili svoje práce, které chtějí při realizaci projektu využít. Bylo tak možné vidět solární vozítka, Teslův transformátor rozsvítil přítomným v ruce žárovku, pomocí technologie IQRF bylo možné pomocí počítače na dálku rozsvěcet RGB LED světla nebo bylo možné shlédnout meteostanici s fotovoltaickým panelem připojenou k bezdrátové síti či chytré parkoviště, které hlídá počet obsazených parkovacích míst.

Projekt tak byl úspěšně zahájen a jičínská škola se již těší na návštěvu kolegů z polské školy, která proběhne koncem tohoto roku.

Jičín 19.10.2018

Newer Older